Slovake.eu – internetová platforma na učenie sa slovenčiny sa úspešne šíri po svete

Portál Slovake.eu je bezplatný portál na učenie sa slovenčiny cez internet. E-learning je v súčasnosti čoraz bežnejším a častejším spôsobom učenia sa. O výučbu slovenského jazyka cez internet sa zaujímajú nielen cudzinci žijúci na území Slovenska, ale aj partneri v zmiešaných manželstvách, obyvatelia v pohraničných oblastiach, imigranti, študenti, turisti či dokonca naši maturanti v období maturity zo slovenského jazyka. Všetkým záujemcom poskytuje stránka slovake.eu možnosť zadarmo sa oboznámiť so slovenčinou už pred ich príchodom do našej vlasti.

Portál obsahuje jazykové kurzy rôznych úrovní s mnohými cvičeniami, gramatikou, zábavnými hrami, slovníkmi a inými materiálmi potrebnými pre samoštúdium. Ponúka aj obsiahle texty o Slovensku, jeho histórii, kultúre, o slovenčine a užitočné tipy pre turistov. Návštevníci môžu nahliadnuť do knižnice, v ktorej nájdu ukážky diel rôznych žánrov. Nechýbajú nástroje na komunikáciu: verejné viacjazyčné fórum a pre zaregistrovaných používateľov navyše aj vyhľadávanie používateľov a systém posielania súkromných správ. Návštevnosť www.slovake.eu prekročila  5 miliónov a počet zaregistrovaných používateľov dosiahol 91-tisíc.

 

Denne tento portál navštívi viac ako 3000 užívateľov. Pri tak málo používanom jazyku, akým slovenčina je, je to jednoznačne úspech. Portál učí po slovensky ako cudzincov žijúcich na Slovensku, tak aj v zahraničí – od Nemecka cez Spojené štáty Americké až po Argentínu, kde žije slovenská komunita. Jeho výnimočnosť spočíva v 15 kompletných jazykových verziách, ktorými zjednodušuje učenie sa slovenčiny čo najširšiemu internetovému publiku. Plánom do budúcnosti je naďalej rozširovať „Slovake.eu“ a preložiť ho do čo najväčšieho počtu jazykov.

Projekt bol agentúrou EACEA v Bruseli zaradený medzi najlepšie jazykové projekty obdobia rokov 2007-2013 a uverejnený aj v zborníku takýchto naj-projektov: príklady dobrej praxe (best practice projects): European multilingualism experiences from the lifelong learning programme : key activity 2 : languages 2007-2013 (Na stiahnutie tu: http://bookshop.europa.eu/en/erasmus–pbEC0115616/ Projekt je uverejnený na strane 36.). Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, vraví, že “Web stránku Slovake.eu využívame vo vyučovacom procese aj v CĎV UK. Už v roku 2013 sme mali 432 študentov z rôznych krajín, ktorým stránku odporúčame aj v ich samostatnom štúdiu,“ povedala metodička CĎV UK Katarína Nevrlová.

„Slovenčinu študujem od septembra. Rýchlo sa učím, no slovenčina vo všeobecnosti nie je ľahká. Tá stránka je pre mňa pomoc,” uviedla na tlačovej konferencii študentka zo Seychelskej republiky Elissa Lalande, ktorá na Slovensku študuje v rámci štipendijného programu. Slovenčina sa ľahšie učí aj študentke z Ukrajiny Kamile Kalynych: „Slovenčina je ukrajinčine podobná. Na Slovensku by som chcela zostať a pracovať tu ako diplomatka alebo prekladateľka” – povedala študentka, ktorá vyrastala ako slovenská krajanka na Ukrajine.

Ak vás tento článok zaujal, kontaktovať združenie E@I môžete na:

Internetová adresa: info@ikso.net

Telefón: +421 902 203 369

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.