Nový projekt z našej dielne – „Počítač pre každého“!

Vitajte na našom blogu! Toto je náš prvý príspevok v slovenskej časti, v angličtineesperante máme už tých článkov značne viac (najmä teda v esperantskej, nakoľko blog fungoval viacero rokov iba v tomto jazyku). Sme radi, že ako prvý príspevok na slovenskej verzii blogu môžeme predstaviť náš nový vzdelávací projekt, na ktorom práve pracujeme – a je venovaný práve slovenskému publiku! (Ak by ste chceli vedieť niečo viac o našich iných online stránkach, pozrite si sekciu https://ikso.net/projekty/.

Názov projektu: Počítač pre každého – zlepšenie IKT zručností pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce

Cieľ projektu: Zvýšiť kvalitu a efektívnosť celoživotného vzdelávania s dôrazom na rozvoj kľúčových kompetencií, prehlbovanie a zvyšovanie kvalifikácie.

Práca s počítačom je dnes už nevyhnutnosť

No a čo ideme vlastne robiť? Stručne: V súčasnosti vytvárame vzdelávací obsah kurzu na základy práce s počítačom, následne tento obsah uverejníme vo forme web-stránky (online kurz), vydáme ho aj ako učebnicu, s ktorou sa bude ďalej pracovať na kurzoch a následne zorganizujeme bezplatné školenia vo viacerých mestách po Slovensku, na ktorých sa budú môcť účastníci naučiť základy a zdokonaliť v práci s IKT (Informačne a komunikačné technológie).

Projekt je zameraný na celoživotné vzdelávanie rôznych vekových skupín v oblasti informačných technológií. Jedným z cieľov projektu je podpora zamestnanosti v menej rozvinutých regiónoch, a to prostredníctvom školení práce s počítačom a internetom. V súčasnosti prebieha tvorba výučbových materiálov, ktoré budú použité na školeniach pre frekventantov a ktoré budú tvoriť tiež podklad pre webovú stránku. Samotné školenia sú plánované až na neskoršie obdobie. Projekt je priamo zameraný na znevýhodnené skupiny: SZČO a zamestnanci s nízkou/nulovou úrovňou znalostí práce s počítačom, v dôsledku čoho sú znevýhodnení na trhu práce. Aktivity projektu zlepšia rovnocenný prístup k celoživotnému vzdelávaniu pre všetky vekové skupiny.

V súčasnosti prebieha tvorba výučbových materiálov, ktoré budú použité na školeniach pre frekventantov a ktoré budú tvoriť tiež podklad pre webovú stránku. Samotné školenia, na

IKT zvládnete s našim kurzom aj z pohodlia domova

ktorých sa zúčastní cieľová skupina, sú plánované až na neskoršie obdobie (od júla tohto roku). Nateraz vám preto obsah kurzu ešte neukážeme, nakoľko sa stále iba tvorí. (Ak ale máte záujem sa takéhoto počítačového kurzu u nás v budúcnosti bezplatne zúčastniť, napíšte nám na „info@ikso.net“ a pridáme vás do databázy potencionálnych účastníkov a v správnom čase vám odošleme podrobnosti o jednotlivých kurzoch.)

Sme veľmi radi, že sa naše združenie môže podieľať na takomto projekte a že aj vďaka nemu docielime, že bude na Slovensku ešte viac počítačovo gramotných ľudí, najmä zo staršej generácie, ktorá často nemala možnosť sa všetky dôležité vedomosti o téme IKT naučiť. Navyše, projekt umožní (vďaka voľnej licencii obsahu) do budúcna stránku aj celý jej obsah preložiť do iných jazykov – takto bude môcť byť naša práca užitočná aj ľuďom z iných krajín.

No a dôležitá informácia na záver: celý projekt je podporený z ESF – Európsky sociálny fond, operačný program Ľudské zdroje, a riadi ho Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Kód výzvy/Vyzvania: OPLZ-PO1/2016/DOP/1.4.1-01

Ďakujeme ministerstvu za šancu urobiť niečo užitočné a veríme, že onedlho budeme môcť informovať o pokroku v projekte a o kurze, ktorý už bude bezplatne na internete pre každého,kto má o tému IKT záujem v rámci celoživotného vzdelávania.

V budúcom blogu (už onedlho) si trochu predstavíme naše združenie a jeho vzdelávacie aktivity podrobnejšie.

Peter Baláž, E@I-koordinátor

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.