„Mówisz po polsku?” – Ak nie, máme pre vás portál polski.info!

„Mówisz po polsku?” Ak je vaša odpoveď stále „nie”, no máte záujem sa tento pestrý slovanský jazyk naučiť, tento článok bude pre vás. Z dielne E@I totiž v spolupráci s kolektívom medzinárodných partnerských organizácií čoskoro výjde e-learninová platforma polski.info, ktorá poteší samoukov cudzích jazykov po celom svete. Len tak pre zaujímavosť – vedeli ste, že Poľština je druhým najviac hovoreným slovanským jazykom na svete? Nie? Prečítajte si článok a možno sa dozviete zaujímavostí viac.

Poľština sa niekedy môže zdať ako „tvrdšia” verzia slovenčiny a veľakrát sa nemáme problém medzi sebou dorozumieť. Niektoré slová sa však podobajú len na oko. Tákáto podobnosť môže stať za zrodom mnohých zábavných príbehov. Ako by ste sa napríklad zatvárili, ak by vám Poliak povedal, že má chuť na pyšnú babku – v preklade chutnú bábovku? Alebo, ako by zrejme reagoval Poliak, keby ste mu počas prechádzky povedali, že na zemi je „cukrík” – v preklade cukrovkár? To môžeme len hádať. Zaujímavé je, že aj obyčajné poľské slová nám môžu prísť ako jazykolamy. Skúste vysloviť nasledujúce slovo – „pięćdziesięciogroszówka”. Koľko zábavy tak človeku môže priniesť obyčajné štúdium jazyka, že?

Osvojiť si základy jazyka našich severných susedov si už v blízkej dobe bude môcť každý Slovák, a to vďaka internetovej platforme polski.info, na tvorbe ktorej momentálne pracujeme. Využívať možnosti internetu na vzdelávanie sme začali už v roku 2002 platformou na učenie sa najjednoduchšieho jazyka na svete – esperanta a odvtedy sme verejnosti sprístupnili i webové stránky na učenie sa ruštiny, slovenčiny, nemčiny i češtiny. Táto interaktívna e-learningová platforma je vôbec prvá na Slovensku, ktorá vám umožní osvojiť si základy poľského jazyka zdarma a prostredníctvom internetu. Portál sa bude zameriavať najmä na začiatočníkov, ktorí by sa radi naučili rozprávať po poľsky a rozšírili si vedomosti o Poľsku – krajine bohatej na európsku históriu a kultúru. Základné informácie o každodennom živote v Poľsku, poľské tradície a idiómy budú tvoriť priamo súčasť jednotlivých kurzov. Vďaka tomu sa nielenže naučíte komunikovať po poľsky, ale aj lepšie porozumiete Poliakom a ich životu. Okrem toho si znalosťou nového jazyka zvýšite svoje šance na trhu práce.

Na čo sa môžete tešiť? 

  • online kurzy poľštiny na úrovni A1 a A2 (vrátane úvodnej lekcie výslovnosti na začiatku kurzu A1)
  • prehľad gramatických pravidiel poľského jazyka
  • základný slovník s nahovorenou výslovnosťou
  • komunikačné nástroje a nástroje sociálnych sietí

Polski.info vzniká vďaka finančnej podpore programu Erasmus+. Môžete sa tešiť na interaktívne cvičenia, pútavé texty, zvukové materiály aj videá. V diskusnom fóre budete môcť komunikovať s ostatnými používateľmi a zlepšovať sa v konverzácii. Konečný produkt bude spustený v auguste 2020 a bude k dispozícii v 9 jazykoch (v poľštine, češtine, angličtine, nemčine, ruštine, litovčine, slovenčine, slovinčine a v ukrajinčine).

Určite si pozrite aj FB stránku portálu, kde nájdete množstvo jazykolamov, slovných hračiek, kvízov i zaujímavostí zo sveta poľskej kultúry: https://www.facebook.com/polski.info/.

Tak teda zatiaľ „Do widzenia”!

Michal Grodza

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.