Mier Ukrajine, mier svetu!

E@I ako medzinárodné občianske združenie ostro odsudzuje súčasnú agresiu Ruska na Ukrajine. Je to neospravedlniteľný zločin a bude mať veľmi veľa negatívnych následkov. Všeobecne odsudzujeme všetky vojenské konflikty, kdekoľvek a kýmkoľvek sú páchané. Ten súčasný sa nás však dotýka o to viac, že sa deje priamo v susednej krajine a že sú do neho zapojené krajiny, v ktorých oboch máme priateľov, známych aj kolegov. 

Zároveň vyjadrujeme súcit a solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorí sú touto agresiou zasiahnutí.  Ako polygloti aj esperantisti veríme, že ľudia (ale aj vlády!) musia riešiť svoje vzájomné konflikty predovšetkým dialógom, komunikáciou. Vojna a násilie nikdy nie sú riešením!

Učenie sa jazykov má nielen praktický význam – okrem získaných vedomostí pomáha učenie sa jazykov aj schopnosti porozumieť iným ľuďom a kultúram – ich zvyklostiam, názorom, konaniu. Učenie sa jazykov znamená aj otvoriť svoje srdce – a interkultúrny dialóg znamená aj schopnosť vcítenia sa do druhého, ochota načúvať mu a pochopiť ho. V súčasnej dobe je ochota načúvať druhému v Európe poznačená konfliktom, aký sme už v 21.storočí nečakali.  

Známe slovenské príslovie hovorí: “Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.” V dnešných dňoch potrebuje každý z nás hlavne byť človekom – pokojne postačí raz.  

Apelujeme na vládu Ruskej federácie, aby čím skôr ukončila vojenskú operáciu na Ukrajine. Vyzývame preto zodpovedných na čo najrýchlejšie mierové ukončenie tohto konfliktu. Je potrebné čím skôr začať dialóg a nájsť riešenie, aby sa nezvyšovali doterajšie straty na životoch. Bez dialógu niet komunikácie, bez komunikácie niet porozumenia a bez porozumenia niet partnerstva, priateľstva, spolupráce. 

Žiaľ, súčasný konflikt ani zďaleka nie je iba o Ukrajine – je aj smutným dôkazom toho, že sme ako ľudstvo ešte stále nedospeli. Naše vedomie je ešte stále na zvieracej úrovni, no žiaľ naša technológia je už na omnoho vyššej úrovni – na úrovni možného vyhladenia ľudstva z povrchu našej planéty. Snažme sa preto spoločne o to, aby sme ako ľudstvo čím skôr dospeli – a uvedomili si hrozbu, ktorou sú pre nás všetkých zbrane, ktoré sme sami vyvinuli na vzájomné ničenie sa. 

A keď už konečne utíchnu zbrane, nezabudnime prirýchlo na to, čo konflikt spôsobilo, ale ani na to, vďaka čomu bol tento konflikt možný. Zbrane sú niečím, čoho potrebujeme v budúcnosti čo najmenej, nie čo najviac! Žiadajme preto zničenie atómových zbraní, ale snažme sa aj o demilitarizáciu sveta v čo možno najširšom zmysle. Veríme, že to, čo ľudstvo v skutočnosti hľadá a potrebuje sú harmónia a pokoj – a tie sa nikdy nebudú dať získať agresiou a zbraňami. Mier je jedinou cestou! Mier je jediným východiskom! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.