Jazykoví nadšenci a polygloti z celého sveta sa opäť stretávajú – v tomto roku aj online aj naživo

Každoročne najväčšie medzinárodné stretnutie pre jazykových nadšencov s názvom Polyglot Gathering sa uskutoční aj v tomto roku – a tento rok dokonca hneď dvakrát. To prvé – s prívlastkom “Online” začína už teraz vo štvrtok, 28.4. a potrvá do nedele, 1.5.2022. To naživo sa uskutoční o mesiac neskôr, neďaleko Varšavy, v mestečku Teresin v čase 1.-6.jún. Čo však znamená byť polyglotom? Voľne povedané, každý, kto ovláda viac ako tri-štyri jazyky, zaujíma sa o cudzie jazyky a vo voľnom čase sa ich učí, si môže hovoriť polyglot.

 

Po 3 rokoch v Berlíne, 3 rokoch v Bratislave a 2 rokoch online čakania na osobné stretnutie v Poľsku sa polygloti nakoniec dočkajú – v roku 2022 sa stretnú aj v Poľsku – a zároveň už čoskoro aj online!

 

Polyglot Gathering Online sa bude konať medzi 28. aprílom a 1. májom. Táto online verzia umožní každému zúčastniť sa akcie z pohodlia domova, nech už je človek kdekoľvek na svete. Okrem toho sa ale od 1. do 6. júna bude konať aj “Polyglot Gathering” naživo, v poľskom mestečku Teresin, neďaleko Varšavy – ako bolo pôvodne plánované na rok 2020.

 

Ako hovorí Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet (E@I) z Novej Dubnice, organizujúceho túto akciu: „Posledné dva roky sme sa snažili, aby sme neprišli o takú skvelú akciu. Má veľký potenciál aj význam z hľadiska vzdelávania a chceli sme udržať komunitu pri živote napriek tomu, že nebolo možné cestovať. A podarilo sa! Keďže sa pandémia pomaly vytráca, rozhodli sme sa v tomto roku pre obe varianty: zachovať dynamiku a výhody stretnutia online a k tomu sa opäť stretnúť aj naživo v Poľsku, ako bolo plánované už pred 2 rokmi. Podujatie “naživo” je predsa len úplne iné, živšie, ľudskejšie – umožňuje ľuďom užiť si Polyglot Gathering 24 hodín denne, keďže bude všetko na jednom mieste. A zrejme sme urobili dobre, nakoľko na Online podujatie už je prihlásených viac ako 500 polyglotov a na to naživo 300.

 

Čo sa vlastne bude diať na Stretnutiach polyglotov?

Všetky dni podujatia budú nabité zaujímavými prednáškami, diskusiami a jazykoch a kultúrach, rýchlokurzmi a ďalšími spoločenskými aktivitami a hrami – aj na akcii online aj tej naživo. Okrem toho tu bude priestor pre súťaže, viacjazyčný koncert a neformálne diskusie, tvorivé dielne. Program umožňuje účastníkom vybrať si, čo ich najviac zaujíma. Účasťou na prednáškach ma človek možnosť získať viac vedomostí o témach, súvisiacich s jazykmi a jazykovým vzdelávaním – či už ide o prezentáciu o menej známom jazyku alebo o stratégiách jazykového vzdelávania. Podujatie tiež poskytuje príležitosť precvičiť si ľubovoľný jazyk podľa vlastného výberu vďaka jazykom, ktoré je možné uviesť na menovke, ako aj vďaka virtuálnym jazykovým cvičebniam, zameraným da komunikáciu.

 

Na podujatí sa každoročne stretávajú a prednášajú rôzni lingvisti, vývojári vzdelávacích aplikácií, vydavatelia, profesori, učitelia, prekladatelia a tlmočníci, ako aj jazykoví nadšenci, ktorí berú učenie sa cudzích jazykov ako hobby. Keďže táto akcia je svetovo najväčším stretnutím polyglotov, účastníci sa môžu navzájom spoznávať, vymieňať si svoje „know-how“ v oblasti jazykového vzdelávania alebo rozširovať svoje poznatky o iných kultúrach.

Akcie Polyglot Gathering Online sa zúčastnia aj niektorí nadšenci, ktorí ovládajú až 30 cudzích jazykov! Tešiť sa preto možno na stretnutie s najväčšími odborníkmi v tejto oblasti – akými sú Richard Simcott či Luca Lampariello.

 

Hlavnou témou tohtoročného Polyglot Gathering-u v Poľsku bude „Jazyky pre mier“ – ako vyjadrenie presvedčenia, že znalosť jazykov a viacjazyčnosť môžu byť účinnými nástrojmi medzinárodného porozumenia. „Domorodé jazyky“ budú ďalšou témou tohtoročného programu. Táto téma je reflexiou “Medzinárodnej dekády domorodých jazykov”, ktorú vlani vyhlásila OSN.

Solidarita s Ukrajinou – organizátori umožňujú všetkým občanom Ukrajiny bezplatnú účasť na Polyglot Gathering Online. Pri registrácii stačí použiť promo-kód “Ukraine”. Takýmto spôsobom chcú vyjadriť Ukrajine podporu v týchto mimoriadne ťažkých časoch.

 

Musím ovládať určitý počet cudzích jazykov, aby som sa mohol zúčastniť podujatia?

Rozhodne nie! Podujatie je otvorené pre každého a účastníci si môžu vybrať, do akého programu sa zapoja. Či už hovoríte jedným alebo dvadsiatimi jazykmi, Polyglot Gathering vám pomôže rozšíriť si obzory a naučiť sa nové veci o svetových jazykoch. Dozviete sa o nových, zaujímavých metódach učenia sa jazykov a získate motiváciu zlepšiť si doterajšie znalosti cudzích jazykov alebo sa začať učiť cudzí jazyk, po ktorom ste vždy túžili.

 

Aké sú teda výhody učenia sa cudzieho jazyka?

Znalosť cudzieho jazyka nielenže zvýši vašu hodnotu na trhu práce, uľahčí vám cestovanie a pomôže vám nájsť si priateľov zo zahraničia, ale tiež pomáha pri rozvoji celého radu kognitívnych schopností. Učenie sa jazyka si však vyžaduje istú dávku motivácie, keďže ide skôr o maratón ako o šprint. Po dosiahnutí určitej úrovne musí človek jazyk aktívne používať, aby ho časom nezabudol. Spôsob, akým sa jednotliví polygloti neustále motivujú pokračovať v učení, je odlišný. Každý by asi súhlasil, že znalosť viacerých cudzích jazykov prináša množstvo motivujúcich výhod. Niektoré z nich potvrdzujú aj vedci:

 

  • Zlepšuje schopnosť rozhodovať sa. Výskum na univerzite v Chicagu zistil, že pre viacjazyčných ľudí je jednoduchšie rozhodovať sa. Toto zistenie súvisí s tým, že pri učení sa cudzieho jazyka sa učíme aj rôzne nuansy slov, ako aj regionálne výrazy a pri komunikácii sme nútení si z nich vyberať.
  • Zlepšuje kognitívne schopnosti, ako aj schopnosti riešiť problémy. Učenie sa nového cudzieho jazyka si vyžaduje osvojenie si nového systému pravidiel, štruktúr a slovnej zásoby. Mozog sa teda musí vysporiadať so zložitosťou, keď sa snaží pochopiť nové štruktúry a absorbovať nové informácie.
  • Zlepšuje sociálne zručnosti. Spolu s cudzím jazykom objavujeme aj cudziu kultúru. To nám umožňuje byť flexibilnejší a otvorenejší názorom a správaniu iných ľudí. Ak hovoríme viacerými cudzími jazykmi, máme výhodu v tom, že vidíme svet z rôznych uhlov pohľadu, čím sa zvyšuje naša schopnosť komunikovať v dnešnom globálnom svete.
  • Odďaľuje demenciu v starobe. Niekoľko štúdií na túto tému prinieslo rovnaké výsledky. Učenie sa cudzieho jazyka udržuje váš mozog zdravý. U viacjazyčných ľudí sa demencia v starobe objavuje o dva až tri roky neskôr.
  • Zlepšuje študijné výsledky v iných akademických oblastiach. Zlepšenie kognitívnych schopností má podľa výskumu za následok vyššie skóre v štandardizovaných testoch z matematiky či čítania s porozumením. Schopnosť riešiť problémy sa odráža v učení akéhokoľvek školského predmetu.
  • Zlepšuje pamäť. Čím viac mozog používame, tým lepšie funguje. Znalosť cudzieho jazyka si vyžaduje nielen osvojenie si novej slovnej zásoby a pravidiel nového jazykového systému, ale aj ich zapamätanie a využitie v praxi. Mozog tak berie učenie sa nového cudzieho jazyka ako tréning v posilňovni.
  • Myseľ sa stáva bystrejšou. Výskum španielskej univerzity Pompeu Fabra odhalil, že viacjazyční ľudia vynikajú v pozorovaní okolia. Ľahšie si všimnú niečo nepodstatné alebo zavádzajúce. Sú tiež lepší v odhaľovaní zavádzajúcich informácií.

 

Ako vidíte, nájsť si cestu k štúdiu cudzieho jazyka sa oplatí. Podujatie Polyglot Gathering je miestom, kde môžete túto motiváciu získať a vôbec nezáleží na tom, koľko jazykov ovládate!

 

Zaregistrujte sa a získajte prístup na ktorúkoľvek z dvoch tohtoročných akcií alebo aj na obe!

Program oboch podujatí ako aj prihlasovací formulár nájdete tu: www.polyglotgathering.com

Polygloti z celého sveta sa tešia na stretnutie s vami! 🙂

 

Polyglot Gathering Team

 

PG2019

Foto E@I: Účastníci akcie “Polyglot Gathering” v Bratislave, 2019

 

Kontakt:

info@polyglotgathering.com

 

Peter Baláž – hlavný organizátor

peter.balaz@polyglotgathering.com 

tel.: 0902 203369

www.polyglotgathering.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.