Deň materinského jazyka – prečo na jazykoch záleží?

TS, Nová Dubnica, 21.2.2024

Medzinárodný deň materinského jazyka

Zatiaľ čo sviatok zamilovaných nám nedávno umožnil uctiť si svoje polovičky, dnešný sviatok nám umožní uctiť si náš materinský jazyk. Dvadsiaty prvý február bol totiž vyhlásený ako Medzinárodný deň materinského jazyka.

Mnoho z nás berie materinský jazyk ako samozrejmú súčasť svojej národnej identity. V niektorých krajinách však zomierali ľudia protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka. Takáto bola situácia v Bangladéši v roku 1952, kedy štyria študenti prišli o život pri proteste za rovnoprávnosť svojho jazyka – bengálčiny, so štátom vyhláseným oficiálnym jazykom – urdčinou. Práve táto udalosť podnietila vyhlásenie dnešného sviatku.

Je smutné, že zhruba každé dva týždne sa z povrchu zemského vytratí jeden jazyk a spolu s ním i celé jeho kultúrne a intelektuálne dedičstvo, ktoré sa hromadilo stovky rokov naprieč generáciami. Zachovávanie jazykovej rôznorodosti ako znaku národnej identity je dôležité pre spoločenský, hospodársky a politický rozvoj ako aj mierové spolužitie v našich spoločnostiach. UNESCO stanovilo dátum medzinárodného dňa materinského jazyka v roku 1999 a odvtedy sa tento deň slávi po celom svete. Takto sa UNESCO snaží podporiť opatrenia na zachovanie, revitalizáciu a podporu materinských jazykov a pomáha nám pripomínať si ich krásu, dôležitosť a miesto v kultúre národa. Dokonca aj bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan sa vyjadril, že Medzinárodný deň materinského jazyka má viesť k tomu, aby si všetky národy sveta uvedomili hodnotu jazykov. Práve v dnešný deň by sme si mali naše materinské jazyky pripomenúť a precvičovať ich, nech sme kdekoľvek.

Je zaujímavé, že počet Slovákov žijúcich v zahraničí sa odhaduje až na 1,5 milióna. Ani oni by však svoju rodnú reč nemali zabúdať a mali by ju odovzdávať ďalej svojmu potomstvu. Vďaka prvému, a zároveň jedinému bezplatnému mnohojazyčnému portálu na výučbu slovenského jazyka www.slovake.eu je možné si náš ľubozvučný jazyk precvičovať interaktívne a z pohodlia svojho domova po celom svete. Za touto platformou stoja najmä slovenskí esperantisti zo združenia Edukácia@Internet (E@I), spolu s medzinárodným tímom v rámci projektu, podporeného Európskou komisiou. Tento portál funguje už v 16 jazykoch a slovenčinu sa na ňom možno učiť od úrovne úplného začiatočníka (A1) až po pokročilého (B2). Do dnešného dňa sa počet registrovaných užívateľov vyšplhal na viac ako 144000 z 200 krajín sveta! V súčasnosti prebieha už tretie kolo rozširovania a úpravy portálu. Onedlho sa stránka vylepší aj po technickej stránke a do leta pribudne veľa nového obsahu: ilustrácie, zvukové nahrávky, ale aj texty, dialógy a cvičenia. Toto všetko pripravuje tím šiestich partnerov zo štyroch krajín EÚ: Edukácia@Internet, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra a Univerzita Komenského zo Slovenska, Studio Gaus z Nemecka, Vilniuská univerzita z Litvy a INALCO z Francúzska.

Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet sa vyjadril: „Uvedomujeme si potrebu ochrany všetkých jazykov, ako aj obrovský potenciál internetu na využitie vo vzdelávaní. Preto sme po našom prvom projekte – mnohojazyčnej web-stránke na bezplatné učenie sa esperanta (www.lernu.net) pokračovali vo vytváraní podobných portálov aj pre iné jazyky. Dnes už je naše p ortfólio naozaj pestré: okrem esperanta (lernu.net) a slovenčiny (slovake.eu) je to ďalej nemčina (deutsch.info), ruština (russky.info), poľština (polski.info) EÚ-jazyky všeobecne (lingvo.info), portál na tvorbu cvičení a testov www.testu.eu, či práve dokončená vzdelávacia hra na precvičovanie slovnej zásoby: www.vortoj.net. Všetky tieto projekty vznikli najmä vďaka podpore Európskej komisie (v rámci súčasného programu Erasmus+). Osobne nás mrzí najmä zdržanlivé, až odmietavé stanovisko rôznych štátnych inštitúcií – o podporu projektu ”slovake.eu” a jeho širšie využitie žiaľ, neprejavila doteraz od roku 2011 žiadna štátna zložka záujem. Čo je naozaj smutné, nakoľko sa zároveň tvárime, že nám záleží na vzdelanostnej spoločnosti a modernizácii v oblasti digitalizácie.

Jazyky nie len online, ale aj naživo

Okrem online-vzdelávania sa ale E@I venuje aj organizovaniu rôznych školení a vzdelávacích podujatí – v roku 2024 bude združenie organizovať dôležité medzinárodné podujatie, zamerané na propagáciu, učenie sa i poznávanie jazykov.

Stretnutie polyglotov (Polyglot Gathering), ktoré sa uskutoční od 15. mája do 19. mája 2024 v Prahe. Ide o najväčšie stretnutie polyglotov na svete. Polygloti sú zaujímaví ľudia, ktorí dokážu plynule komunikovať vo viacerých jazykoch. Niektorí sa prirodzene dohovoria aj v 20-tich jazykoch! Česko privíta viac ako 500 takýchto ľudí z vyše 60 krajín sveta, ktorí sa stretnú, aby sa mohli zúčastniť mnohých zaujímavých prednášok ale aj porozprávať sa s kamarátmi s podobnými záujmami, a to je najmä láska k jazykom. Polyglot Gathering (https://www.polyglotgathering.com/) je neformálne podujatie, ktoré sa v minulosti už trikrát konalo aj v Bratislave a Berlíne a dvakrát v Poľsku.

Ú častníci podujatia „Polyglot Gathering“ v r. 2023 v Poľskom Teresine.

O jazyky – a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho, opatrovať ho. Inak sa môže stať, že v budúcnosti zmizne z povrchu zemského. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka, preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje ako aj iných národov!

Kontakt:

Peter Baláž

Koordinátor E@I

+421 902 203 369

peter.balaz@ikso.net

Edukácia@Internet

www.ikso.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.