Valentín sa síce pred týždňom skončil, ale lásku k svojmu jazyku si môžeme uctiť práve 21. februára, ktorý je vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka.
Tento dátum je spojený s udalosťami v Bangladéši, kde v roku 1952 boli zabití štyria študenti protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka – bengálčiny, so štátom vyhláseným oficiálnym jazykom – urdčinou. Títo študenti prišli o svoje životy pri proteste za ochranu svojho jazyka, zatiaľ čo dnes každé dva týždne zmizne z povrchu zemského jeden jazyk a spolu s ním sa stratí aj celé jeho kultúrne a intelektuálne dedičstvo, ktoré sa hromadilo stovky rokov naprieč celými generáciami. Miznúce sú najmä domorodé jazyky, ktoré sú dôležité pre spoločenský, hospodársky a politický rozvoj, mierové spolužitie a zmierenie v našich spoločnostiach. Práve preto Organizácia spojených národov vyhlásila rok 2019 za Rok domorodých jazykov (https://en.iyil2019.org), aby podporila naliehavé opatrenia na ich zachovanie, revitalizáciu a podporu.
UNESCO ustanovilo dátum medzinárodného dňa materinského jazyka v roku 1999 a odvtedy sa tento deň slávi po celom svete a pomáha nám pripomínať si krásu a dôležitosť vlastného jazyka a spolu s nim aj jeho kultúrnych čŕt. Dokonca aj bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan zdôrazňoval dôležitosť materinských jazykov. Vyjadril sa, že Medzinárodný deň materinského jazyka má viesť k tomu, aby si všetky národy sveta uvedomili hodnotu jazykov. Cieľom tohto dňa je zároveň aj pripomenutie si, poznávanie a precvičovanie materinských jazykov po celom svete.
Slovákov žijúcich v zahraničí je hojne, ich počet sa odhaduje až na 1,5 milióna. Ani oni by však svoju rodnú reč nemali zabúdať a mali by ju odovzdávať ďalej svojmu potomstvu. Vďaka prvému, a zároveň jedinému bezplatnému mnohojazyčnému portálu na výučbu slovenského jazyka www.slovake.eu je možné si náš ľubozvučný jazyk precvičovať interaktívne a z pohodlia svojho domova. Túto platformu vytvorili najmä slovenskí esperantisti zo združenia Edukácia@Internet (E@I), spolu s medzinárodným tímom v rámci projektu podporeného Európskou komisiou. Tento portál funguje v 15 jazykoch a slovenčinu sa na ňom možno učiť od úrovne úplného začiatočníka (A1) až po pokročilého (B2). Do dnešného dňa sa počet registrovaných užívateľov vyšplhal na 78,347 z 200 krajín sveta!
Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet sa vyjadril: „Uvedomujeme si potrebu ochrany všetkých jazykov, ako aj obrovský potenciál internetu na využitie vo vzdelávaní. Preto sme po našom prvom projekte – mnohojazyčnej web-stránke na bezplatné učenie sa esperanta (www.lernu.net) pokračovali vo vytváraní podobných portálov aj pre iné jazyky. Dnes už je naše portfólio naozaj pestré: okrem esperanta (lernu.net) a slovenčiny (slovake.eu) je to ďalej nemčina (deutsch.info), čeština (mluvtecesky.net), ruština (russky.info), EÚ-jazyky všeobecne (lingvo.info), či práve dokončovaný web na poľštinu (polski.info). Všetky tieto projekty vznikli najmä vďaka podpore Európskej komisie. Osobne nás mrzí najmä zdržanlivé, až odmietavé stanovisko rôznych štátnych inštitúcií – o podporu projektu ”slovake.eu” a jeho využitie neprejavila doteraz od roku 2011 žiadna štátna zložka záujem. Čo je naozaj smutné, nakoľko sa zároveň tvárime, že nám záleží na vzdelanostnej spoločnosti a modernizácii v oblasti digitalizácie.”
Okrem online-vzdelávania sa ale E@I venuje aj organizovaniu rôznych školení a podujatí – v roku 2019 bude združenie na Slovensku organizovať dve dôležité medzinárodné podujatia, zamerané na propagáciu i poznávanie jazykov:
Prvým jazykovým podujatím bude Stretnutie polyglotov (Polyglot Gathering), ktoré sa uskutoční od 29. mája do 2.júna 2019 na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Ide o najväčšie stretnutie polyglotov na svete! Polygloti sú zaujímaví ľudia, ktorí dokážu plynule komunikovať vo viacerých jazykoch. Niektorí sa prirodzene dohovoria aj v 20-tich jazykoch! Slovensko privíta viac ako 500 takýchto ľudí z vyše 60 krajín sveta, ktorí sa stretnú, aby sa mohli zúčastniť mnohých zaujímavých prednášok ale aj porozprávať sa s kamarátmi s podobnými záujmami, a to je najmä láska k jazykom. Polyglot Gathering (www.polyglotbratislava.com) je neformálne podujatie, ktoré sa už po tretíkrát bude konať v Bratislave.
Druhým zaujímavým podujatím je medzinárodný jazykový festival LingvaFest’2019. Festival sa vďaka dobrým ohlasom z minulého, prvého ročníka bude konať už po druhýkrát na Ekonomickej univerzite v Bratislave, a to v septembri 2019, pričom vstup pre verejnosť bude úplne voľný. V rámci jazykového festivalu sa budú môcť návštevníci zúčastniť zaujímavého programu – rýchlokurzy jazykov, súťaže, jazykové kvízy o ceny, kultúrne vystúpenia, koncerty.
O jazyky – a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho, opatrovať ho. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka, preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje ako aj iných národov!
Michal Grodza