Dá sa prepojiť pohyb, vzdelávanie a inkluzivita? Áno, spoznajte hru Vortoj a posúďte sami

Dňa 26.10.2021 sa v priestoroch Zážitkového centra vedy – Aurelium v Bratislave konala tlačová konferencia, na ktorej boli prezentované výsledky projektu Vortoj. Tento projekt vznikol v dielni o.z. Edukácia@Internet sa vďaka podpore z Fondu SK-NIC sa mohol aj zrealizovať. Existujúcu počítačovú hru Vortoj, ktorá umožňuje učiť sa cudzie jazyky interaktívnym spôsobom prostredníctvom skákacej podložky, sa podarilo spraviť inkluzívnejšou než kedykoľvek predtým. Jej súčasná verzia je teraz prispôsobená aj potrebám ľudí s poruchou autistického spektra (PAS), no taktiež prešla kompletnou dizajnovou premenou, aby pomohla učiť sa cudzie jazyky čo najširšiemu spektru ľudí.

 

Pôvodná beta-verzia hry Vortoj, vyvinutá v združení E@I, fungovala ako skvelá pomôcka pre limitované skupiny ľudí učiacich sa cudzí jazyk. Hráči už museli vopred ovládať väčšinu slov v cudzom jazyku a vďaka tejto hre sa mohli skvele zabaviť, no primárne iba precvičiť ich správnosť. Obsahovala iba jeden herný mód, dve obtiažnosti a mala príliš výrazné vizuálne efekty. Cieľom projektu „Vortoj – pomoc autistom vzdelávacou hrou“ bolo spraviť hru Vortoj inkluzívnejšou a umožniť ľuďom s PAS zvýšiť si kvalitu života a zlepšiť znalosti v cudzích jazykoch. Pri ľuďoch s autizmom sa vyučovaniu cudzích jazykov totiž venuje minimum času, keďže častokrát majú problém ovládať aj svoj materinský. Rozhodne však túto výzvu združenie E@I nepovažovalo za nemožnú a na základe dát sa pustilo do adaptácie tejto hry pre túto cieľovú skupinu.

 

Hra Vortoj si v rámci tohto projektového cyklu prešla množstvom premien. Jej súčasná verzia si snáď ponecháva asi len jej úplný základ a originálnu myšlienku, ktorou bolo pomôcť ľuďom v učení sa cudzieho jazyka spôsobom, ktorý je zároveň zdravý pre telo a spojený so skákaním. Každá zmena a novinka v hre má svoje dizajnové opodstatnenie, pričom tieto zmeny boli vybrané na základe spätnej väzby z testovania hry v centre organizácie SPOSA Bratislava, ako aj ďalších deviatich organizácií venujúcich sa práci s autistami po celom Slovensku.

 

Aktuálna verzia je teda vhodná úplne pre každého, či už je daný používateľ autista alebo nie. Vďaka hre Vortoj sa každý môže učiť slovíčka v cudzích jazykoch zábavnou a hravou formou, pretože sú prichystané 4 herné módy, 3 obtiažnosti, prehľadný a vylepšený dizajn ako aj možnosť vytvoriť si profil a zvyšovať si svoju úroveň a skóre. Jedno je isté, vďaka tejto modernej a inkluzívnej pomôcke na učenie sa cudzích jazykov sa určite nudiť nebudete.

 

Koordinátor o.z. Edukácia@Internet, Peter Baláž, takto opisuje svoje pocity z blížiaceho sa záveru projektu: „Celý náš tím si uvedomuje urgentnosť a závažnosť situácie spojenej s autizmom a sme preto veľmi radi, že sme mohli takýmto spôsobom prispieť k jej riešeniu. Rovnako však cítime obrovskú zodpovednosť, keďže sa nanešťastie nejedná a projekt alebo o cieľovú skupinu, ktorej sa bežne venuje dostatočná pozornosť. Pevne dúfame, že tento projekt naozaj naplní svoj účel a pomôže ľuďom s PAS zvýšiť si kvalitu svojho života, pretože to bolo od začiatku jeho zámerom. V neposlednom rade však taktiež veríme, že podobných projektov pre ľudí s autizmom bude čoraz viac a že aj priamo my ako občianske združenie budeme mať opäť možnosť takýmto spôsobom pomôcť tým, ktorí ju reálne potrebujú. Táto hra, ktorá prepája pohyb (skákanie) s učením sa jazyka, má na to všetky predpoklady a veríme, že o nejaký čas ju budú môcť využívať žiaci na základných a stredných školách – či už v rámci hodiny ako spestrenie vyučovania alebo aj ako neformálnu aktivitu počas prestávok.“

 

Viac informácií a aktualít o hre Vortoj môžete nájsť na stránke https://vortoj.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.