„Mówisz po polsku?” – Ak nie, máme pre vás portál polski.info!

„Mówisz po polsku?” Ak je vaša odpoveď stále „nie”, no máte záujem sa tento pestrý slovanský jazyk naučiť, tento článok bude pre vás. Z dielne E@I totiž v spolupráci s kolektívom medzinárodných partnerských organizácií čoskoro výjde e-learninová platforma polski.info, ktorá poteší samoukov cudzích jazykov po celom svete. Len tak pre zaujímavosť – vedeli ste, že Poľština je druhým najviac hovoreným slovanským jazykom na svete? Nie? Prečítajte si článok a možno sa dozviete zaujímavostí viac. (viac…)

Mladí z Partizánskeho a okolia sa budú učiť ako sa učiť cudzie jazyky, a nielen to!

V rámci projektu “Zlepši svoj jazyk, zlepši seba, zlepši svoje mesto” zastrešeného Európskym zborom solidarity sa zopár mladých dobrovoľníkov a pracovníkov E@I hovoriach viacerými cudzími jazykmi rozhodlo zdieľať metódy učenia sa cudzieho jazyka nadobudnuté počas samoučenia sa i rôznych medzinárodných konferencií, študentom stredných škôl. Okrem toho im tento projekt sprístupní účasť na dobrovoľníckych stážach v zahraničí a ponúkne možnosť stať sa dobrovoľníkom vo viacerých regionálnych aktivitách E@I. (viac…)

Deň materinského jazyka – na (všetkých) jazykoch záleží

Valentín sa síce pred týždňom skončil, ale lásku k svojmu jazyku si môžeme uctiť práve 21. februára, ktorý je vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka.

Tento dátum je spojený s udalosťami v Bangladéši, kde v roku 1952 boli zabití štyria študenti protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka – bengálčiny, so štátom vyhláseným oficiálnym jazykom – urdčinou. Títo študenti prišli o svoje životy pri proteste za ochranu svojho jazyka, zatiaľ čo dnes každé dva týždne zmizne z povrchu zemského jeden jazyk a spolu s ním sa stratí aj celé jeho kultúrne a intelektuálne dedičstvo, ktoré sa hromadilo stovky rokov naprieč celými generáciami. Miznúce sú najmä domorodé jazyky, ktoré sú dôležité pre spoločenský, hospodársky a politický rozvoj, mierové spolužitie a zmierenie v našich spoločnostiach. Práve preto Organizácia spojených národov vyhlásila rok 2019 za Rok domorodých jazykov (https://en.iyil2019.org), aby podporila naliehavé opatrenia na ich zachovanie, revitalizáciu a podporu.

UNESCO ustanovilo dátum medzinárodného dňa materinského jazyka v roku 1999 a odvtedy sa tento deň slávi po celom svete a pomáha nám pripomínať si krásu a dôležitosť vlastného jazyka a spolu s nim aj jeho kultúrnych čŕt. Dokonca aj bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan zdôrazňoval dôležitosť materinských jazykov. Vyjadril sa, že Medzinárodný deň materinského jazyka má viesť k tomu, aby si všetky národy sveta uvedomili hodnotu jazykov. Cieľom tohto dňa je zároveň aj pripomenutie si, poznávanie a precvičovanie materinských jazykov po celom svete.

Slovákov žijúcich v zahraničí je hojne, ich počet sa odhaduje až na 1,5 milióna. Ani oni by však svoju rodnú reč nemali zabúdať a mali by ju odovzdávať ďalej svojmu potomstvu. Vďaka prvému, a zároveň jedinému bezplatnému mnohojazyčnému portálu na výučbu slovenského jazyka www.slovake.eu je možné si náš ľubozvučný jazyk precvičovať interaktívne a z pohodlia svojho domova. Túto platformu vytvorili najmä slovenskí esperantisti zo združenia Edukácia@Internet (E@I), spolu s medzinárodným tímom v rámci projektu podporeného Európskou komisiou. Tento portál funguje v 15 jazykoch a slovenčinu sa na ňom možno učiť od úrovne úplného začiatočníka (A1) až po pokročilého (B2). Do dnešného dňa sa počet registrovaných užívateľov vyšplhal na 78,347 z 200 krajín sveta!

(viac…)

Nový projekt z našej dielne – „Počítač pre každého“!

Vitajte na našom blogu! Toto je náš prvý príspevok v slovenskej časti, v angličtineesperante máme už tých článkov značne viac (najmä teda v esperantskej, nakoľko blog fungoval viacero rokov iba v tomto jazyku). Sme radi, že ako prvý príspevok na slovenskej verzii blogu môžeme predstaviť náš nový vzdelávací projekt, na ktorom práve pracujeme – a je venovaný práve slovenskému publiku! (Ak by ste chceli vedieť niečo viac o našich iných online stránkach, pozrite si sekciu https://ikso.net/projekty/.

Názov projektu: Počítač pre každého – zlepšenie IKT zručností pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce

Cieľ projektu: Zvýšiť kvalitu a efektívnosť celoživotného vzdelávania s dôrazom na rozvoj kľúčových kompetencií, prehlbovanie a zvyšovanie kvalifikácie.

Práca s počítačom je dnes už nevyhnutnosť

(viac…)

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com