Prvý ročník inovatívneho online vedomostného jazykového Lingvakvízu zožal na Slovensku nečakaný úspech.
Celoslovenský zábavný online kvíz, zameraný na cudzie jazyky, LingvaKvíz, bol nedávno ukončený. Tento inovatívny kvíz bol zorganizovaný pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý sa každoročne oslavuje 26. septembra. Súčasná celosvetová pandémia podnietila vznik tohto kvízu, keďže hlavní organizátori LingvaKvízu, občianske združenie Edukácia@Internet(link sends e-mail) (E@I), mali pôvodne v pláne zorganizovať 3. ročník najväčšieho jazykového festivalu na Slovensku: “LingvaFest”, ktorý bol však presunutý na budúci rok. LingvaKvíz odštartoval 25. septembra (v predvečer Európskeho dňa jazykov) a prebiehal celý mesiac až do 24. októbra. Účastníci sa doň mohli kedykoľvek a kdekoľvek zapojiť a bezplatne si zlepšovať svoje znalosti v cudzích jazykoch, ako aj všeobecný prehľad o nich aj počas obdobia pandémie. Na stránke kvízu (https://kviz.lingvafest.sk/) už teraz samotný kvíz hrať nemožno, zato si tam možno pozrieť zoznam 100 najlepších hráčov, ktorí od sponzorov súťaže získajú hodnotné ceny.
Celková návštevnosť kvízu bola pri tomto prvom ročníku 4550 ľudí. Súťažiaci spolu odohrali 155 935 hier a keďže bol kvíz zameraný na slovenské publikum, tak mal kvíz najväčšiu návštevnosť práve na Slovensku (3473 hráčov). Kvízu sa však zúčastnili ľudia z 39 krajín sveta, pričom najväčšie zastúpenia mali po Slovensku Spojené štáty (92 hráčov), Česká republika (83 hráčov), Rakúsko (20 hráčov) a Belgicko (20 hráčov). Avšak LingvaKvíz hrali aj ľudia z Číny, Brazílie, Turecka a takmer z každej krajiny Európy. 54% účastníkov uviedlo pri registrácii mužské pohlavie a 46% uviedlo ženské, pričom vekovo boli najviac zastúpené kategórie od 25-34 rokov (33,50 %), 18-24 rokov (27,50 %), 35-44 rokov (15,50 %) a 45-54 rokov (12,50 %). Najviac ľudí hralo zo svojho smartfónu prostredníctvom operačného systému Android (39%) a na druhom mieste sa kvíz hral pomocou operačného systému Windows (37 %).
Organizátori kvízu ako aj súťažiaci, ktorí sa doň zapojili, hodnotia tento prvý ročník veľmi pozitívne. Všeobecne si pochvaľujú kreativitu a pútavosť kvízu, ako aj prínos, ktorý pre nich mal, keďže si vďaka nemu mohli rozšíriť svoje obzory zo sveta jazykov. Tím Edukácia@Internet je nadšený z pozitívnych ohlasov, vďaka ktorým má motiváciu zorganizovať LingvaKvíz, ako aj jazykový festival LingvaFest opäť o rok pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (26.9.). LingvaKvíz tomuto občianskemu združeniu taktiež poslúžil ako odrazová plocha na iné podobné kvízy a aktivity, ktoré má v pláne zorganizovať v budúcnosti a ktoré by sa okrem cudzích jazykov zameriavali na iné dôležité témy súčasnosti.
Týmto by sme chceli poďakovať spoluorganizátorom LingvaKvízu, bez ktorých by toto podujatie nebolo možné zorganizovať:
- občianske združenie Edukácia@Internet (E@I)
- Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad
- EPALE Slovensko
- Erasmus SAAIC
- Europass Slovensko
Taktiež ďakujeme všetkým sponzorom, ktorí naše podujatie podporili buď finančne, alebo darovaním cien do kvízu:
- portál www.Kanada.sk
- Jazykový mentoring
- ENGLISHstay
- vydavateľstvo ESPERO
- Martinus
- Maďarský kultúrny inštitút Bratislava
- KAVA-PECH – Vydavateľstvo Petra Chrdleho
- Centre for Slovene as a Second and Foreign Language
- University of Ljubljana
- občianske združenie SLO/SLO
- Slovenská esperantská federácia (SKEF)
- Ruské Centrum Vedy a Kultúry
- IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže
- Spoločnosť slovensko-indického priateľstva
- Veľvyslanectvo Írska v Slovenskej republike
Ďakujeme aj všetkým, ktorí sa na tohtoročnom LingvaKvíze podieľali ako mediálni partneri:
- Peepl.sk
- Veda na dosah
- Denník relax
- Učiteľské noviny
- Eduworld SK
- BratislavaDeň.sk
- Webnoviny.sk
- Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
- Technická univerzita vo Zvolene
- Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
- Vysoká škola manažmentu / City University of Seattle
- Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
- Academy Language Institute – Jazyková škola
- Jazyková škola Español tu pasión
- Komenského inštitút