Medzinárodný deň materinského jazyka prečo na jazykoch záleží?

Zatiaľ čo sviatok zamilovaných nám nedávno umožnil uctiť si svoje polovičky, dnešný sviatok nám umožní uctiť si náš materinský jazyk. Dvadsiaty prvý február bol totiž vyhlásený ako Medzinárodný deň materinského jazyka.

Mnoho z nás berie materinský jazyk ako samozrejmú súčasť svojej národnej identity. V niektorých krajinách však zomierali ľudia protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka. Takáto bola situácia v Bangladéši v roku 1952, kedy štyria študenti prišli o život pri proteste za rovnoprávnosť svojho jazyka – bengálčiny, so štátom vyhláseným oficiálnym jazykom – urdčinou. Práve táto udalosť podnietila vyhlásenie dnešného sviatku.

Je smutné, že každé dva týždne sa z povrchu zemského vytratí jeden jazyk a spolu s ním i celé jeho kultúrne a intelektuálne dedičstvo, ktoré sa hromadilo stovky rokov naprieč generáciami. Zachovávanie jazykovej rôznorodosti ako znaku národnej identity je dôležité pre spoločenský, hospodársky a politický rozvoj ako aj mierové spolužitie v našich spoločnostiach. UNESCO stanovilo dátum medzinárodného dňa materinského jazyka v roku 1999 a odvtedy sa tento deň slávi po celom svete. Takto sa UNESCO snaží podporiť opatrenia na zachovanie, revitalizáciu a podporu materinských jazykov a pomáha nám pripomínať si ich krásu, dôležitosť a miesto v kultúre národa. Dokonca aj bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan sa vyjadril, že Medzinárodný deň materinského jazyka má viesť k tomu, aby si všetky národy sveta uvedomili hodnotu jazykov. Práve v dnešný deň by sme si mali naše materinské jazyky pripomenúť a precvičovať ich, nech sme kdekoľvek.

Je zaujímavé, že počet Slovákov žijúcich v zahraničí sa odhaduje až na 1,5 milióna. Ani oni by však svoju rodnú reč nemali zabúdať a mali by ju odovzdávať ďalej svojmu potomstvu. Vďaka prvému, a zároveň jedinému bezplatnému mnohojazyčnému portálu na výučbu slovenského jazyka www.slovake.eu je možné si náš ľubozvučný jazyk precvičovať interaktívne a z pohodlia svojho domova. Túto platformu vytvorili najmä slovenskí esperantisti zo združenia Edukácia@Internet (E@I), spolu spolu s medzinárodným tímom v rámci projektu podporeného Európskou komisiou. Tento portál funguje v 15 jazykoch a slovenčinu sa na ňom možno učiť od úrovne úplného začiatočníka (A1) až po pokročilého (B2). Do dnešného dňa sa počet registrovaných užívateľov vyšplhal na 91,944 z 200 krajín sveta! Pre tých menších združenie vytvorilo bezplatnú mobilnú aplikáciu Kuarki – Traveller between wor(l)ds pre viacjazyčné deti vo veku od 10 rokov. Pomocou nej si deti rozšíria slovnú zásobu a precvičia si čítanie a písanie. Cieľom aplikácie je pomôcť preklenúť častú priepasť medzi jazykom v škole a jazykom v domácom prostredí a zároveň sprostredkovať čitateľom nové vedomosti zaujímavým a zábavným spôsobom. Aplikácia pomôže aj deťom, ktoré sa učia cudzí jazyk a chceli by si zlepšiť čítanie s porozumením. Je možné stiahnuť si ju na https://kids.lingvo.info/sk.

Peter Baláž, koordinátor občianskeho združenia Edukácia@Internet sa vyjadril: „Uvedomujeme si potrebu ochrany všetkých jazykov, ako aj obrovský potenciál internetu na využitie vo vzdelávaní. Preto sme po našom prvom projekte – mnohojazyčnej web-stránke na bezplatné učenie sa esperanta (www.lernu.net) pokračovali vo vytváraní podobných portálov aj pre iné jazyky. Dnes už je naše portfólio naozaj pestré: okrem esperanta (lernu.net) a slovenčiny (slovake.eu) je to ďalej nemčina (deutsch.info), čeština (mluvtecesky.net), ruština (russky.info), EÚ-jazyky všeobecne (lingvo.info), či práve dokončovaný web na poľštinu (polski.info). Všetky tieto projekty vznikli najmä vďaka podpore Európskej komisie. Osobne nás mrzí najmä zdržanlivé, až odmietavé stanovisko rôznych štátnych inštitúcií – o podporu projektu ”slovake.eu” a jeho využitie neprejavila doteraz od roku 2011 žiadna štátna zložka záujem. Čo je naozaj smutné, nakoľko sa zároveň tvárime, že nám záleží na vzdelanostnej spoločnosti a modernizácii v oblasti digitalizácie.”

Okrem online-vzdelávania sa ale E@I venuje aj organizovaniu rôznych školení a vzdelávacích podujatí –  v roku 2020 bude združenie organizovať dve dôležité medzinárodné podujatia, zamerané na propagáciu i poznávanie jazykov:

Prvým jazykovým podujatím bude Stretnutie polyglotov (Polyglot Gathering), ktoré sa uskutoční od 26. mája do 30. mája 2020 v poľskom meste Teresin. Ide o najväčšie stretnutie polyglotov na svete! Polygloti sú zaujímaví ľudia, ktorí dokážu plynule komunikovať vo viacerých jazykoch.

Niektorí sa prirodzene dohovoria aj v 20-tich jazykoch! Poľsko privíta viac ako 600 takýchto ľudí z vyše 60 krajín sveta, ktorí sa stretnú, aby sa mohli zúčastniť mnohých zaujímavých prednášok ale aj  porozprávať sa s kamarátmi s podobnými záujmami, a to je najmä láska k jazykom. Polyglot Gathering  (https://www.polyglotgathering.com/2020/)  je neformálne podujatie, ktoré sa v minulosti už  trikrát konalo v Bratislave a Berlíne.

Druhým zaujímavým podujatím je medzinárodný jazykový festival LingvaFest’2020. Festival sa vďaka dobrým ohlasom z predošlých dvoch ročníkov, bude konať už po tretíkrát. Tentokrát však v priestoroch Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, a to 16. a 17. septembra. Vstup pre verejnosť bude úplne voľný. V rámci jazykového festivalu sa budú môcť návštevníci zúčastniť zaujímavého programu – rýchlokurzy jazykov, súťaže, jazykové kvízy o ceny, kultúrne vystúpenia, koncerty.

O jazyky – a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho, opatrovať ho. Inak sa môžete stať že v budúcnosti zmizne z povrchu zemského. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka, preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje ako aj iných národov!

Michal GrodzaE@I

Kontakt:
Peter Baláž
Koordinátor E@I
+421 902 203 369
peter.balaz@ikso.netEdukácia@Internet
Víťazná 840/67A
958 04 Partizánske
www.ikso.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.