6 najlepších bezplatných fotobánk pre vzdelávanie v roku 2020

“Lepšie raz vidieť ako stokrát čítať” platí aj pre vzdelávanie dospelých. Učebné pomôcky, a tiež marketingové materiály, ktoré vhodne využívajú grafiku majú navrch oproti bloku textu. Ak však nemáte po ruke schopného grafika, tvorba vlastných vizuálov môže byť náročná. Našťastie, na internete môžete ľahko nájsť hotové, vysoko kvalitné obrázky na okamžité použitie a to bezplatne a legálne. Prinášame Vám výber 6 takých webov (fotobánk).

Ľudská myseľ sa tisíce rokov vyvíjala v prostredí obrazov, zvukov a ďalších zmyslových vnemov. Táto vrstva ľudskej mysle je stále aktívna a dokonca rýchlejšia ako novšie vrstvy, napríklad tá, ktorá spracováva text a iné symboly. Obrázky vyvolávajú emócie oveľa rýchlejšie a silnejšie ako prostý text, čo pomáha k zapamätaniu si učiva. Navyše, mnohí ľudia majú “vizuálnu pamäť”, čiže si najlepšie zapamätajú veci, ktoré vidia.

Naozaj zadarmo? A je to legálne?

Krátka odpoveď je: môže byť, hlavne si ale dajte pozor!

Obrázky, ktoré nájdete na internete niekomu patria a zvyčajne si autor drží všetky svoje autorské práva (aj keď Vy odfotíte svojím mobilom prázdnu ulicu, ste podľa autorského zákona autorom a vlastníte všetky práva). Použitie takétoho obrázku môže byť svojím spôsobom krádež a ani informácia malými písmenkami “zdroj: internet” nepomôže. Inštitúcie formálneho vzdelávania majú v autorskom zákone rôzne výnimky na použitie aj takých materiálov. Ak učíte v takej inštitúcii a chcete danú výnimku využiť, odporúčam si ju dobre naštudovať (v tomto článku sa tomu venovať nebudeme) – inak budete kráčať po tenkom ľade. Dá sa to však aj jednoduchšie.

Autori sa môžu rozhodnúť zámerne sa vzdať niektorých svojich práv. Robia to z rôznych dôvodov – niekto si chce spraviť lacnú reklamu, niekto ukázať svoje umelecké nadanie, iní zase chcú pomôcť dobrej veci. Zámery sú rôzne, spôsob však rovnaký – použiť slobodnú licenciu. Typicky licenciu uvádzajú niekde pri obrázku.

Ako na licencie?

O chvíľu sa už dostaneme k samotným webom. Ešte si však potrebujeme trochu vyjasniť licencie, nech môžete pri Vašom vzdelávaní používať obrázky bez obáv.

Platené licencie:

  • Spravované práva (anglicky “Rights-managed (RM)”): platíte za špecifické použitie a nemôžete obrázok použiť na nič iné;
  • Bezhonorárová (anglicky “Royalty-free (RF)”): názov síce naznačuje úplnú bezplatnosť, v skutočnosti však platíte raz (a iba raz) a potom môžete obrázok používať na širokú škálu činností, neplatíte ani podľa počtu použití, ani podľa zárobku.

Plateným licenciám sa v tomto článku už venovať nejdeme. Zamerajme sa na bezplatné.

Bezplatné licencie:

  • Public domain (PD) / Creative Commons Zero (CC0): autorské práva k obrázku vypršali, alebo ani nikdy neexistovali (napríklad v stredoveku neexistoval autorský zákon), takže môžte obrázok použiť prakticky na čo a ako chcete;
  • Creative Commons (CC): CC sú najznámejšie z tzv. “verejných licencií”, existuje niekoľko typov a podľa toho záleží čo s obrázkom môžte robiť;
  • vlastná licencia danej fotobanky: tu existuje najviac rozdielov, takže si podrobne prečítajte informácie na webe fotobanky; zvyčajne však môžte používať obrázky bezplatne a aj komerčne, zvyčajne ich však nesmiete nahrávať do iných fotobaniek, prípadne predávať bez úpravy.

Fotobanky v tomto článku sú bezplatné.

Existuje ešte jedna malá záludnosť pri licenciách Creative Commons (CC). Niektoré z nich (konkrétne CC BY-NC a CC BY-NC-SA) povoľujú len nekomerčné použitie. Otázka však je, čo presne znamená “nekomerčne”. Názory sa rôznia, ale neobstojí argument (aspoň nie sám o sebe), že nedochádza k tvorbe zisku, alebo že materiál používa nezisková organizácia. Ak sa do autorského práva nechcete ponoriť hlbšie, radšej sa licenciám “len na nekomerčné použitie” vyhnite.

0. Google Obrázky

https://www.google.com/imghp?hl=sk

Google Obrázky zaraďujem mimo hlavného zoznamu, lebo to nie je fotobanka. Predsa ich však uvádzam, lebo (povedzme si pravdu) aj tak budete hľadať najprv tam 😉

Google Vám nájde obrázky na celom internete podľa vyhľadávaného výrazu – bez kategórií, bez správy kvality a bez rozdielu autorských práv. Aby sa Vám zobrazili len slobodné obrázky, najprv bežne vyhľadajte Váš výraz, potom v ponuke hore kliknite na “Nástroje” a následne na “Práva na používanie”. Vyberte si z ponuky právo (licenciu), ktoré chcete použiť. Vždy si však pre istotu práva skontrolujte aj stránke obrázku.

1. Unsplash

https://unsplash.com

Unsplash ponúka vyše 1,5 milióna fotiek, ktorých kvalita je konzistentne vysoká. Okrem vyhľadávača ponúka aj tematické kolekcie. Používa vlastnú, veľmi voľnú, licenciu.

2. Pixabay

https://pixabay.com

Pixabay patrí k najznámejším fotobankám, a nie náhodou! Ich zbierka obrázkov je ozaj úctihodná. Okrem fotografií ponúka aj množstvo clip-artov a ilustrácií a dokonca aj nejaké videá. Ak myslíte, že budete Pixabay používať často, stojí za to registrovať sa. Vďaka tomu pri sťahovaní obrázkov nebudete potrebovať vypĺňať captchu. Istou nevýhodou je, že kvalita nie je tak konzistentne vysoká ako napr. na Unsplash, veľký rozsah to však zvyčajne vykompenzuje.

3. Gratisography

https://www.gratisography.com

Gratisography, osobný projekt Ryana McGuire, je výnimočný špecifickým štýlom, často krát surrealistickým. Oproti ostatným fotobankám nedisponuje takým veľkým množstvom obrázkov, ak však hľadáte niečo na hrane, ste na dobrom mieste.

4. Pikwizard

https://pikwizard.com

Mnohé fotobanky ponúkajú hromadu fotiek ľudí v príliš viditeľne naaranžovaných polohách a s klišé výrazmi. Nejaké také sa nájdu aj na Pikwizard, ale základom sú fotky ľudí v každodenných situáciách a s prirodzeným správaním. Licencie (áno, majú 2 verzie) sú výrazne obšírnejšie ako u iných fotobánk, čo trochu sťažuje začiatok. Keď sa však cez ne dostanete, budete mať prístup ku kvalitných fotkám prirodzene vyzerajúcih ľudí.

5. Pexels

https://www.pexels.com

Pexels ponúka širokú škálu (väčšinou) umelecky originálnych fotiek pod veľmi permesívnou a jednoduchou licenciou. Fotky môžte vyhľadávať podľa kľúčových slov, ukladať do svojich kolekcií a sledovať autorov.

6. Wikimedia Commons


https://commons.wikimedia.org

Wikimedia Commons má špeciálne miesto v tomto zozname vďaka svojmu enormnému vplyvu na vzdelávanie. Je to totiž úložisko multimédií pre najznámejšiu encyklopédiu – Wikipédiu (a tiež pre jej sesterské projekty). Ponuka je veľmi široká, momentálne vyše 63 miliónov súborov. Kvalita sa však mimoriadne rôzni, súbory sú kontrolované na autorské práva ale v zásade nízka kvalita fotky nie je dôvodom na jej odstránenie. V jednotlivých kategóriách si preto môžte zapnúť možnosť zobraziť len kvalitné súbory. Používateľské prostredie však nanešťastie nie je tak intuitívne ako v klasických fotobankách.

Špecifikom sú tiež používané licencie. Štandardom sú veľmi slobodné licencie Creative Commons, ale desaťtisíce súborov používajú niektorú inú. Treba teda dávať väčší pozor pri používaní. Zvyčajne sa vyžaduje uviesť autora, od čoho mnohé fotobanky upustili. Na druhej strane, môžte si spraviť kópiu celého Wikimedia Commons, čo bežné fotobanky typicky striktne zakazujú.

Ako si vybrať?

V tomto článku som predstavil len zopár fotobánk, s trochou hľadania nájdete mnohé ďalšie. Ako si medzi nimi vybrať?

V prvom rade, aký je cieľ, ktorý chcete pomocou obrázku dosiahnuť? Inak bude pôsobiť surrealistický obrázok človeka v kostýme králika a inak výborne exponovaná fotka pohoria pri súmraku. Keďže jednotlivé fotobanky poskytujú viac obsahu pre tú alebo onú oblasť, zvážte to pri výbere.

Mimoriadne dôležité je kvalita. Ak je kvalita konzistentne vysoká, nebudete pri hľadaní rušení slabými obrázkami. V takom prípade je typicky vhodnejšie použiť fotobanku s prísnejšou kontrolou kvality.

Keďže licencie sa v niektorých detailoch zvyknú trochu odlišovať, potrebujete sa v nich vyznať (obzvlášť pri finančne náročnejších projektoch). V tomto článku som predstavil len služby, kde by to nemal byť veľký problém.

Záver

Obrázky Vám pomôžu spríjemniť a skvalitniť Vaše vzdelávacie projekty pre dospelých – od marketingu po samotnú výuku. Pre väčšinu potrieb si vystačíte s bezplatnými obrázkami z internetu, akurát si dajte pozor na autorské práva (opakujem, že “zdroj: internet” nie je dostatočný – veď ani Vy necitujete svoje zdroje spôsobom “zdroj: kniha”, však :). Máte veľké možnosti už teraz a nové možnosti sa ukazujú každú chvíľu. Takže spravte prvý krok a použite vo vašom vzdelávaní obrázky plne legálne a bezplatne.


O autorovi: Michal Matúšov je dlhoročný aktivista za slobodné vzdelávanie, spoluzakladateľ “Wikimedie Slovensko” a “Esperanto a Slobodné Vedomosti”, stážista v E@I v rámci Európskeho zboru solidarity
licencia textu: CC BY 4.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.